Амінокислоти – це хімічні сполуки, які виконують багато дуже важливих функцій в організмі людини. Одним із найпопулярніших є той факт, що амінокислоти створюють білки, переважна більшість яких складається, серед іншого, з: м’язова маса тіла. Саме через цей факт амінокислоти особливо популярні у світі спорту, і це призвело до створення багатьох поживних речовин і дієтичних добавок, які призначені для задоволення підвищеної потреби організму в цих речовинах. Люди, які особливо активно і наполегливо тренуються, повинні отримувати амінокислоти в підвищених кількостях, що часто просто неможливо через їжу.

Як поділяються амінокислоти?

Одним із найпопулярніших розділів амінокислот є той, який дозволяє розрізнити білкові та небілкові амінокислоти. Однак найосновнішим є поділ амінокислот на ті, які людський організм може синтезувати сам, і ті, які повинні надходити з їжею. Таким чином розрізняють ендогенні та екзогенні амінокислоти. Що варто знати про обидві групи цих амінокислот?

  • Екзогенні амінокислоти – це амінокислоти, які повинні надходити з їжею. До них належать, серед іншого: аргінін, гістидин, ізолейцин, лейцин, валін, лізин, метіонін і фенілаланін. Екзогенні амінокислоти містяться в основному в м’ясі, яйцях і молочних продуктах, але їх підвищений попит серед спортсменів важко задовольнити навіть за допомогою найкращого збалансованого харчування.
  • Ендогенні амінокислоти – це амінокислоти, які організм людини здатний синтезувати самостійно, але в їх випадку вони також можуть бути дефіцитними, внаслідок чого в певних ситуаціях рекомендується їх доповнення. Тут амінокислоти поділяються на білкові амінокислоти (аланін, гліцин, глутамін тощо) і небілкові амінокислоти (цитрулін, карнітин, гамма-аміномасляна кислота ГАМК, таурин тощо).

Додаткове введення певної групи амінокислот може залежати від конкретної ситуації. Це означає, що перед початком використання БАДів і БАДів варто проконсультуватися з дієтологом або лікарем.

Роль амінокислот в організмі спортсмена

Хоча в наш час все більше людей усвідомлюють, що амінокислоти є основним будівельним матеріалом м’язової маси (білків), що має велике значення для спортсменів. Ще мало сказано про інші властивості амінокислот, які також є дуже важливими. Наприклад, можна сказати, що вони необхідні для синтезу гормонів (наприклад, адреналіну, тироксину), або нейромедіаторів (наприклад, серотоніну), порфірину і навіть пуринових і піримідинових основ.

Крім того, вони дуже важливі в контексті виробництва енергії в м’язах. Це все тому, що перетворення амінокислот призводять до створення енергії в клітинах організму. Це включає, наприклад, утворення жирів, вуглеводів або спалювання вуглекислого газу та води. Тому амінокислоти в раціоні спортсмена повинні бути присутніми в належній кількості.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *